Orvosi fizikai mérések I.
2020-2021. I. félév

kötelező kurzus

A KURZUS ADATAI

Kurzus címe: Orvosi fizikai mérések I.

Kreditérték: 1 kreditpont

Kurzus kódja: AOK-OMK103

Értékelés: gyakorlati jegy

Laboratóriumi gyakorlat: kéthetenként 2 óra

 


A KURZUS CÉLJA

A laboratóriumi mérések előkészítik az élettani jelenségek tanulmányozását, és modelleken keresztül az orvosi gyakorlatban felhasznált fizikai jelenségek és módszerek közvetlen megismerését szolgálják. A kiscsoportos mérési feladatok bevezetik a hallgatókat a kísérleti munkába, az adatfeldolgozás alapelveinek gyakorlati alkalmazásába.

TANULMÁNYI KÖTELEZETTSÉGEK

A laboratóriumi gyakorlatok a jelenlegi járványügyi irányelvek értelmében kontakt formájúak. A laboratóriumi gyakorlatokat kéthetente tartjuk. A gyakorlatok látogatása, valamint az azokon való aktív részvétel kötelező. Gyakorlati jegyet csak azok a hallgatók szerezhetnek, akik a félév során az összes laboratóriumi gyakorlatot teljesítették.

A gyakorlatokhoz készített útmutatók elérhetők az Intézet honlapján (http://www2.szote.u-szeged.hu/dmi/index.php/letoltheto-segedletek) és a CooSpace rendszer Orvosi fizikai mérések I. színterében. A hallgatók kötelesek az adott hétre kiadott útmutatóból előzetesen fölkészülni, indokolt esetben (nyilvánvaló fölkészületlenség, rendbontás, stb.) a gyakorlatvezető megtagadhatja a gyakorlaton való részvételt.

A hallgatók kötelesek a laboratóriumban elhelyezett eszközöket, berendezéseket szakszerűen és elővigyázatosan használni.

Igazoltan mulasztott gyakorlat pótlására vagy az adott oktatási héten másik tanulócsoportnál (ha a terem kapacitása és a meghirdetett oktatási nyelv lehetővé teszi), vagy a kijelölt időpontokban van lehetőség. A mulasztott gyakorlatok pótlására a félév utolsó hetén biztosítunk lehetőséget; ekkor legfeljebb két gyakorlat pótolható két külön pótlási alkalom keretében. Kettőnél több mulasztott gyakorlat esetén a laboratóriumi gyakorlat nem minősíthető!

A 2. oktatási héttől kezdve a hallgatók fölkészültségét minden gyakorlat előtt online CooSpace-es teszt formájában ellenőrizzük.A gyakorlati teszt egyrészt a következő héten elvégzendő laboratóriumi gyakorlat elméleti anyagára, másrészt az összes addigi gyakorlat elméleti anyagára ÉS gyakorlati megfigyeléseire, tapasztalataira, eszköztárára, számításaira kérdez rá. A 10 kérdéses dolgozatok kérdései egyenértékűek, a részben helyes válaszokért részpontszámokat adunk. A dolgozat kitöltésére 15 perc áll rendelkezésre, a kitöltéshez 1 hetes időablakot rendelünk, ezen belül 3 alkalommal lehet próbálkozni, és a kitöltések közül a legjobb eredményű számít. A teszt kitöltése nem szakítható meg, és a kérdések között nem lehet visszalépni. A teszt a gyakorlatot megelőző héten hétfő 0:00 órától vasárnap 23:55 percig tölthető ki. Egy-egy laboratóriumi gyakorlati teszt 10 db CooSpace-kérdésből áll, amelyekre egyenként legföljebb 3 pont kapható az alábbi átszámítás szerint:

- 25% alatt:     0 pont

- 25%–:           1 pont

- 50%–:           2 pont

- 75%–:           3 pont

A félév végén a gyakorlati készségek elsajátításáról a hallgatók 10 pontos gyakorlati dolgozat formájában adnak számot.

A gyakorlat 1 kredites, gyakorlati jeggyel zárul. Teljesítésének föltétele egyrészt a félév során az összes laboratóriumi gyakorlaton való részvétel, másrészt a laboratóriumi összpontszámból (25 pont) legalább 10 megszerzése. Elégtelen (1) gyakorlati jegy a TVSZ szerint a vizsgaidőszakban legfeljebb 1 alkalommal gyakorlati utóvizsga keretében javítható.

A laboratóriumi gyakorlati tesztpontszámok átszámítása gyakorlati jeggyé:

  • 0–9 pont: elégtelen (1)
  • 10–13 pont: elégséges (2)
  • 14–17 pont: közepes (3)
  • 18–21 pont: jó (4)
  • 22–25 pont: jeles (5)

TEMATIKA

  1. Méréstani alapismeretek: a mérési hiba, a hiba terjedése származtatott mennyiségek esetén, mérések kiértékelése. Antropometriai mérések: testméretek (tömeg, magasság, felszín, térfogat, sűrűség)
  2. A szem optikája
  3. Bevezetés a Biopac mérőrendszer használatába (távoktatásra áttérés esetén: Bevezetés a LabChart elemzőprogram használatába)
  4. Vérnyomásmérési elvek és alkalmazásuk
  5. Vérnyomásadatok elemzése
  6. A hang mint mechanikai hullám

KÖTELEZŐ IRODALOM

A kurzushoz kiadott útmutatók.