Kórházi informatika
2021/2022 - II. félév

SZAOK, III-V. évfolyam

A KURZUS ADATAI

Kreditérték: 2 kreditpont
Heti óraszám, féléves összes óraszám: heti 2 óra, félévente 28 óra
Tantárgy kötelezősége: kötelezően választható
Foglalkozás típusa: előadás, gyakorlat
Tárgyfelvétel előfeltétele: nincs
Jegyadás formája: ötfokozatú jegy
A tantárgy felelőse és elérhetősége: Prof. Peták Ferenc, DSc, habil, egyetemi tanár (Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)

A KURZUS CÉLJA

Az egyetemi képzés során a hallgatók nem találkoznak olyan rendszerezett, lehetőleg egy tantárgy keretei között oktatott, összefoglaló, áttekintő ismeretekkel, amelyek felkészítenék az orvosi gyakorlat során használt informatikai eszközök használatára (pl. egészségügyi, betegadminisztráció, klinikai döntéstámogató informatikai rendszerek). A kurzus célja a kórházi informatikai rendszerek általános jellemzőivel és ezek használatával kapcsolatos elméleti háttér ismertetése, működésük bemutatása és gyakorlati alkalmazása teszt betegadatbázisokon keresztül. A gyakorlati foglalkozásokat az Intézet informatikai oktatókabineteiben tarjuk, minden hallgatónak egyéni számítógépes hozzáférést biztosítva.
A kurzus az SZTE ÁOK által használt web-alapú e-MedSolution integrált kórházi informatikai rendszerre épül, annak értő használatához szükséges átfogó ismeretek elméleti és gyakorlati átadásán keresztül. Áttekinti az egészségügyi adatkezelés, adatbiztonság és adatforgalom legfontosabb irányelveit és jogosultsági szintjeit. Tisztázza az egészségügyben alkalmazott adatmodelleket és adatkezelési technológiákat, a kliens-szerver architektúra alapjait, valamint a kórházi információs rendszerek követelménydokumentációját.
A kurzus rendszerezi az e-MedSolutionben használt egészségügyi kódrendszerek (BNO, HBCS) felépítését és alkalmazását a betegségek azonosításában és finanszírozásában. Bemutatja az e MedSolutionhoz kapcsolódó alrendszereket, kitérve az egészségügyi intézmények képarchiválási, továbbítási és leletezési feladatainak ellátására alkalmazott alrendszerre (PACS), valamint az egyéb műszeres és labordiagnosztikai vizsgálatokból származó leletek feldolgozásának, továbbításának és tárolásának informatikai hátterére. A foglalkozások bevezetik a hallgatókat az esetosztályozási rendszerek (HRGs, HBGs, AVGs, APGs) szerepébe az egészségügyi ellátásban és a teljesítmény mérésben.
A tananyag magába foglalja továbbá a mesterséges intelligencia fontosabb orvosi alkalmazásait. Kitér az egészségügyben egyre nagyobb teret nyerő telemedicinás eszközökkel és módszerekkel, és ezek kapcsolódásával a magyar Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) rendszerhez.

TERVEZETT RÉSZLETES TEMATIKA

Dátum Téma Előadó
Február 10. Integrált kórházi informatikai rendszerek története, felépítése, részei, feladatai, megvalósítása. Kapcsolódás az EESZT-hez Fekete Csaba (SZTE, Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság)
Február 17. Egészségügyi kódrendszerek (BNO, HBCS stb.), kódolás, strukturált adatok, elsődleges és másodlagos adathasznosítás Surján György (SE, Digitális Egészségtudományi Intézet)
Február 24. Egészségügyi adattípusok, orvosi képformátumok (DICOM), orvosi képfeldolgozás Nagy Attila (SZTE, Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet)
Március 3. Integrált kórházi informatikai rendszerek megvalósítása (Medsol) SZTE Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság
Március 10. Medsol gyakorlat SZTE Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság
Március 17. Medsol integrált rendszerei (laboratóriumi leletek kezelése) SZTE Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság
Március 24. A kódolás gyakorlati alapjai 1. Adatregisztráció, rögzítési hibák - finanszírozási és felelősségi kérdések. Dr. Záborszki Annamária (SZTE, Egészségbiztosítási Igazgatóság)
Március 31. A kódolás gyakorlati alapjai 2. Finanszírozási algoritmusok - példák Dr. Dobos Éva, vagy Dr. Záborszki Annamária (SZTE, Egészségbiztosítási Igazgatóság)
Április 7. Medsol kutatástámogató szolgáltatásai SZTE Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság
Április 14. Tavaszi szünet  
Április 21. Informatikai rendszerek a radiológiában (PACS) Kincses Zsigmond Tamás (SZTE, Radiológiai Klinika)
Április 28. Klinikai döntéstámogató rendszerek, mesterséges intelligencia orvostudományi vonatkozásai Bilicki Vilmos (SZTE, Szoftverfejlesztési Tanszék)
Május 5. Telemedicina elméleti háttere és gyakorlati megvalósításai Tolnai József (SZTE, Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet)
Május 12. Gyakorlati jegy beszámoló  

AJÁNLOTT IRODALOM

Kötelező: Az előadás óravázlatai, gyakorlati oktatási segédletek.
Ajánlott: Vonatkozó törvények, kormányrendeletek, szabályzatok.
Minden gyakorlaton használt fájl és a tanulásban segítséget nyújtó egyéb segédanyag feltöltésre kerül a Coospace-re.

TANTÁRGYI KÖVETELMÉNYEK, VIZSGÁZTATÁS MÓDJA

A kurzus látogatása és az aktív részvétel kötelező (maximum hiányzás: 2 alkalom).
Vizsgáztatás módja: elméleti és gyakorlati ismereteket is számonkérő Coospace teszt.