Orvosi fizika I.
2020-2021. I. félév

kötelező kurzus

A KURZUS ADATAI

Kurzus címe: Orvosi fizika I.

Kreditérték: 2 kreditpont

Kurzus kódja: AOK-OMK101

Vizsgaforma: kollokvium

Előadás: kéthetente 2 óra

  • Hétfőn 8-10 online YouTube-stream formájában

Szeminárium: kéthetente 2 óra

 

A KURZUS CÉLJA

A tantárgy célja – tekintetbe véve a fizikai elvek, módszerek egyre növekvő mértékű elterjedését az orvostudománynak szinte minden területén – az orvosi tanulmányokhoz szükséges fizikai ismeretek átadása.

A kurzus sorra veszi a fizikának az orvoslásban fontos alkalmazásait, elsősorban az életfolyamatok (mozgás, izomműködés, keringés, légzés, érzékelés, sejtszintű transzportfolyamatok stb.) megértéséhez szükséges legfontosabb fizikai alapokat.

A kéthetenkénti 2 óra előadáshoz kéthetente 2 óra kiscsoportos szeminárium párosul. A szemináriumok feladata az előadásokon elhangzottak megbeszélése és kérdések tisztázása.

Mindkét félév kollokviummal zárul. A számonkérés alapja az előadásokon és szemináriumokon elhangzottak és a kötelező irodalom vonatkozó fejezetei.

TANULMÁNYI KÖTELEZETTSÉGEK

A tantermi előadások az aktuális járványvédelmi előírások értelmében online formájúak, az intézet által közzétett platformon. A vizsgára való felkészülést annotált diasorokkal segítjük.

A tárgyat csak az a hallgató tudja sikeresen teljesíteni, akinek a fizikatudása eléri a középiskolai minimumot. Ennek meglétéről a hallgatók a félév első két hetében online próbadolgozattal tudnak meggyőződni, és szervezett képzés keretében (Az orvosi fizika alapjai választható online kurzus) lehetőséget adunk a hiányzó tudás megszerzésére.

Az előadáshoz kéthetente az előadás mélyebb megértését szolgáló online szemináriumi foglalkozások kapcsolódnak a Microsoft Teams felületén. A szemináriumokon való aktív részvétel kötelező, ennek hiányában a szemináriumvezető megtagadhatja a szemináriumi aláírást. A szemináriumokról legfeljebb kétszer lehet igazoltan hiányozni, az esetleges pótlás módjáról az adott szemináriumvezető dönt. A Microsoft Teams használatához szükséges regisztrációról – az Intézet biztosította segédletek alapján – a hallgatóknak kellő időben gondoskodniuk kell.

Az előadásokon és a szemináriumokon tárgyalt tananyag elsajátítását kéthetenkénti online teszt formájában ellenőrizzük. Az egyes tesztek anyagát a Coospace-en közzétett ütemezés tartalmazza. A 10 kérdéses dolgozatok egyenként 7 db elméleti és 3 db számolásos feladatból állnak, amelyeket véletlenszerűen választ ki a rendszer egy kérdésbankból. A kérdések egyenként 1 pontot érnek, a részben helyes válaszokért részpontszámokat adunk. A dolgozat kitöltésére 20 perc áll rendelkezésre, a kitöltéshez 1 hetes időablakot rendelünk, ezen belül 3 alkalommal lehet próbálkozni, és a kitöltések közül a legjobb eredményű számít.

Az öt évközi online teszt eredményét összeadjuk, és a kumulált pontszám alapján 5 évközi pont gyűjthető a következő ponthatárok szerint (kerekítés nélkül):

  • 25% alatt:0 pont
  • 25%–:1 pont
  • 40%–:2 pont
  • 55%–:3 pont
  • 70%–:4 pont
  • 85%–:5 pont

A hallgatók csak a szemináriumi aláírás megszerzését követően bocsáthatók vizsgára. Ennek hiányában a hallgatónak a szorgalmi időszak utolsó hetében javítódolgozatot kell írnia a félév szemináriumainak anyagából, és ha az sem sikerül, nem vizsgázhat.

VIZSGAKÖTELEZETTSÉGEK

A kurzus 2 kredites, kollokviummal végződik. A hallgatók a szemeszter végén kollokviumot tesznek számítógépes tesztvizsga formájában, amelynek kb. 15%-a szemináriumi, 25%-a az előadások alapját képező általános fizikai, 60%-a orvosi fizikai kérdésekből áll. A vizsgára a Neptun rendszerben kell jelentkezni. A megadott vizsganapokra való jelentkezések a Neptun rendszerben automatikusan a vizsgát megelőzően 24 órával záródnak le. Ismételt vizsga letétele a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat általános rendelkezései alapján történik. Utóvizsgahéten első vizsga nem tehető.

A kollokviumon maximum 35 pont szerezhető, ehhez adódik hozzá az évközi munka alapján kapott további legfeljebb 5 pont (összesen maximum 40 pont). A vizsgajegy megállapítása az alábbi táblázat szerint történik (a vizsgapontszámot szükség esetén századpontra kerekítve):

  • 0–20,99 pont: elégtelen (1)
  • 21,00–25,99 pont: elégséges (2)
  • 26,00–30,99 pont: közepes (3)
  • 31,00–35,99 pont: jó (4)
  • 36,00-40,00 pont: jeles (5)

A vizsgadolgozat egyszer tölthető ki, erre 55 perc áll rendelkezésre. Mindegyik vizsgakérdés egységesen 1 pontot ér, a részben helyes válaszokért részpontszámok kaphatók. A teszt kitöltése nem szakítható meg, és a kérdések között nem lehet visszalépni. A vizsgához használható az intézet által rendelkezésre bocsátott képletgyűjtemény kinyomtatott vagy digitális változata, amely az évközi és év végi számonkéréseken előforduló számolásos feladatok vonatkozó képleteit tartalmazza.

Minden más tekintetben a TVSZ aktuális változata, illetve az ott nem szabályzott kérdéseket tisztázó intézeti közlemények a mérvadók.

AZ ELŐADÁSOK TEMATIKÁJA

  1. Biomechanika, izomműködés
  2. Az érzékelés alapjai: mechanikai rezgések, hullámok, optika
  3. Hallás, látás
  4. Áramlástan
  5. Termodinamika
  6. Diffúzió, transzportfolyamatok
  7. Jelföldolgozás

A SZEMINÁRIUMOK TEMATIKÁJA

  1. SI, általános ismeretek
  2. Biomechanika
  3. Rezgések, hullámok, optika.
  4. Hallás, látás.
  5. Áramlástan
  6. Termodinamika

KÖTELEZŐ IRODALOM

  • Damjanovich – Fidy – Szöllősi (szerk.): Orvosi biofizika. Medicina Kiadó, 2006.

AJÁNLOTT IRODALOM

  • Rácz, Tomcsányi, Varga, Gulyás: Ennyit kellene tudnod – Fizika. Panem Kft., 1999.
  • Paul Davidovits: Physics in Biology and Medicine. Fourth edition. Academic Press, 2013. (angol nyelven)