Orvosi fizika II.
2018/2019. II. félév

kötelező kurzus

 

A KURZUS ADATAI

Kurzus címe: Orvosi fizika II.
Kreditérték: 4 kreditpont
Előadás: heti 2 óra – kurzus kódja: AOK-KU509 – vizsgaforma: kollokvium

  • Hétfőn 8–10 a Nagy Oktatási Épület előadótermében
Szeminárium: kéthetenként 2 óra
Kötelező irodalom:
  • Damjanovich – Fidy – Szöllősi (szerk.): Orvosi biofizika. Medicina Kiadó, 2006.

Ajánlott irodalom:

  • Székely György: Ennyit kellene tudnod – Fizika példatár 1-2. Talentum, 2000.
  • Paul Davidovits: Physics in Biology and Medicine. Fourth edition. Academic Press, 2013. (angol nyelven)

A KURZUS CÉLJA

A tantárgy célja – tekintetbe véve a fizikai elvek, módszerek egyre növekvő mértékű elterjedését az orvostudománynak szinte minden területén – az orvosi tanulmányokhoz szükséges fizikai ismeretek átadása.

A kurzus sorra veszi a fizikának az orvoslásban fontos alkalmazásait: az életfolyamatok (nyugalmi és akciós potenciál, bioelektromosság stb.), valamint a legelterjedtebb diagnosztikai (röntgenkép, CT, MRI, ultrahang, stb.) és terápiás (lézeres, fény-, sugár- és hőterápia, stb.) megértéséhez szükséges legfontosabb fizikai alapokat.

A heti 2 óra előadáshoz kéthetente 2 óra kiscsoportos szeminárium párosul. A szemináriumok feladata az előadásokon elhangzottak megbeszélése és kérdések tisztázása.

A félév kollokviummal zárul. A számonkérés alapja az előadásokon és szemináriumokon elhangzottak és a kötelező irodalom vonatkozó fejezetei.

TANULMÁNYI KÖTELEZETTSÉGEK

A tantermi előadások látogatása ajánlott, az előadások anyagának letöltése az előadás meghallgatását nem helyettesíti! Az előadásokon történő részvételt rendszeresen ellenőrizzük.

Az előadáshoz kéthetente az előadás mélyebb megértését szolgáló szemináriumi foglalkozások kapcsolódnak. A szemináriumok látogatása, valamint az azokon való aktív részvétel kötelező, indokolt esetben a szemináriumvezető megtagadhatja a szemináriumon való részvételt.

A szemináriumokról legfeljebb kétszer lehet igazoltan hiányozni, az esetleges pótlás módjáról az adott szemináriumvezető dönt.

A hallgatók fölkészültségét a szeminárium elején ellenőrizzük egy rövid teszt formájában. A szemináriumi tesztek alapja az előző szemináriumon tárgyalt tananyag, valamint a CooSpace rendszer Orvosi fizika II. színterében közzétett szemináriumi tematika és mintakérdések. Minden szemináriumi teszt 3 db 1 pontot érő egyszeres választásos kérdésből, valamint egy 2 pontot érő számításos feladatból áll.

Vizsgára csak azok a hallgatók bocsáthatók, akiknek a szemináriumi munkájukat a szemináriumvezető elfogadta, valamint a szemináriumi teszteken 20% feletti teljesítményt értek el, azaz a szemináriumi összpontszámból (25 pont) legalább 6 pontot megszereztek. Ennek hiányában a hallgatónak a szorgalmi időszak utolsó hetében javítódolgozatot kell írnia a szemináriumi kérdésekből, és ha az sem sikerül, nem mehet vizsgázni.

A szemináriumi tesztpontszámok átszámítása vizsgaponttá:

  • 0–5 pont: javítódolgozat-írási kötelezettség
  • 6–9 pont: 1 vizsgapont
  • 10–13 pont: 2 vizsgapont
  • 14–17 pont: 3 vizsgapont
  • 18–21 pont: 4 vizsgapont
  • 22–25 pont: 5 vizsgapont

VIZSGAKÖTELEZETTSÉGEK

A kurzus 2 kredites, kollokviummal végződik. A hallgatók a szemeszter végén kollokviumot tesznek számítógépes tesztvizsga formájában, aminek kb. 25%-a szemináriumi, 25%-a az előadások alapját képező általános fizika, 50%-a orvosi fizika kérdésekből áll. A vizsgára a Neptun rendszerben kell jelentkezni. A megadott vizsganapokra való jelentkezések a Neptun rendszerben automatikusan a vizsgát megelőzően 24 órával záródnak le. Ismételt vizsga letétele a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat általános rendelkezései alapján történik. Utóvizsgahéten első vizsga nem tehető.

A kollokviumon maximum 35 pont szerezhető, ehhez adódik hozzá az évközi szemináriumi munka alapján kapott további legfeljebb 5 pont (összesen maximum 40 pont). A vizsgajegy megállapítása az alábbi táblázat szerint történik:

  • 0–20 pont: elégtelen (1)
  • 21–25 pont: elégséges (2)
  • 26–30 pont: közepes (3)
  • 31–35 pont: jó (4)
  • 36-40 pont: jeles (5)

Az orvosi fizika előadások tematikája:

  1. Elektromosság- és mágnességtan.
  2. Bioelektromosságtan.
  3. Kvantumfizikai jelenségek az élet- (és orvos)tudományokban.
  4. Spektroszkópia (optikai, kitekintéssel az általános értelemben vett spektroszkópiára). Atomhéjfizika. Atomspektrumok. Lumineszcencia.
  5. Röntgensugárzás: a diagnosztikában használt röntgensugárzás, az abszorpciót befolyásoló tényezők, diagnosztikai szempontok és területek. Röntgensugárzás eltése, kölcsönhatása az emberi szervezettel.
  6. Atommagfizika. Radioaktivitás. Magsugárzások, dozimetria.
  7. Izotópos nyomjelzés alapjai, orvosi alkalmazások szempontjai, sugárzási formák és orvosi alkalmazási területek. Részecskegyorsítók.
  8. Lézerek működési elve és orvosi alkalmazásai.
  9. Orvosi képalkotó módszerek: UH, CT, MRI/NMR, PET, infradiagnosztika.
  10. Terápiás módszerek fizikai alapjai: lézeres-, fény-, sugár-, hőterápia, elektromos áram alkalmazása.
  11. Fizikai módszerek az élettudományi kutatásban: mikroszkópia (optikai, pásztázó mikroszkópok, elektronmikroszkóp), tömegspektrométer.
  12. Molekuláris- és sejtdiagnosztika: lumineszcens jelölési módszerek, szedimentáció, elektroforézis, áramlási citometria.

A szemináriumok tematikája:

  1. Elektromosságtan.
  2. Bioelektromosság. Mágnességtan, elektromágnesség.
  3. Az elektromágneses spektrum. Spektroszkópia. Lézerek.
  4. Röntgensugárzás.
  5. Atommagfizika, radioaktivitás.
  6. Képalkotási és terápiás módszerek.