Biostatisztika alkalmazása
Kötelezően választható kurzus IV és V éves orvostanhallgatók számára
A KURZUS ADATAI
Kreditérték: 2 kreditpont
Előadás: heti 2 óra (Kurzus kódja: AOK-K431), vizsgaforma: jegy (5 fokozatú)
Tárgyfelvétel előfeltétele: nincs
A KURZUS CÉLJA
A tantárgy célja a biostatisztikai módszerek alkalmazásának ismertetése kutatási, kísérletes adatok illetve felmérések adatainak kiértékelésére, számítógépes statisztikai programrendszerek használata. biostatisztika leggyakrabban alkalmazott módszereinek ismertetése, alkalmazása és az eredmények interpretálása. A kurzus segítséget nyújthat tudományos diákköri munka, szakdolgozat illetve bármely kutató munka során keletkezett adatok szakszerű feldolgozásában, prezentálásában. A cél elsősorban a megfelelő módszer megtalálása, az adatok előkészítése, számítógépes futtatás és az eredmények értelmezése. Nem cél a matematikai statisztika elméletének részletezése, hanem a módszer elvi alapjainak, alkalmazhatóságának az ismertetése.
Tervezett tematika
- Adatgyűjtés, adatbázisok. Az EXCEL használata adatgyűjtésre és ábrakészítésre. Kapcsolat az egyes rendszerek között. Az R statisztikai programcsomag ismertetése, használata, lehetőségei. Adatbázis beolvasása, exportálás, importálása.
- Ismétlés 1. Rövid áttekintés a biostatisztika módszereiről, melyeket az „Orvosi Fizika és Statisztika” tantárgy keretén belül tanultak az első évfolyamon. Adatdefiníció és adattípusok, az adatok grafikus ábrázolási lehetőségei típustól függően. Adatbázis beolvasása és az adatok jellemzése leíró statisztikai módszerekkel.
- Ismétlés 2: A normális eloszlás tulajdonságai, a centrális határeloszlás tétel. A standard error fogalma. Statisztikai becslések, konfidencia intervallumok. Normalitásvizsgálat az R programmal grafikusan.
- Ismétlés 3. Hipotézisvizsgálatok, a leggyakoribb statisztikai próbák, t-próbák és feltételeik. T-próbák futtatása statisztikai szoftverrel (SPSS, R, Excel). Rangsoroláson alapuló nemparaméteres próbák alkalmazása, feltételei.
- Statisztikai hibák, egyszempontos varianciaanalízis. Az első fajta hibanövekedés többszörös összehasonlítások esetén. A variancia analízis végrehajtásának feltételei, a módszer gondolatmenete. Többszörös összehasonlítások: LSD, Bonferroni, Tukey, Scheffé.
- Varianciaanalízis modellek, összefoglalás.
- Dolgozatírás (elmélet, gyakorlat)
- Két folytonos változó kapcsolatának vizsgálata. Korreláció, regresszió. Többváltozós regresszió. A lineáris modell. Feltételek ellenőrzése a reziduálok eloszlásának vizsgálatával.
- Két kategorikus változó kapcsolata, függetlenségvizsgálat khi^2 próbával.
- Kockázati tényezők vizsgálata (relatív kockázat és esélyhányados, ROC görbe)
- Többváltozós modellek
- Orvosi lapokban megjelenő cikkek statisztikai módszereinek értelmezése és értékelése
- Összefoglalás és dolgozatírás
- Dolgozatjavítás
Minden előadásanyag feltöltésre kerül az intézeti weboldalra és a Coospace-re.
Használt szoftverek: Windows10, Office 2016, Rstudo, Rcommander, SPSS
A KURZUS KÖVETELMÉNYEI
A tantárgy teljesítésének feltételei:
3-nál kevesebb hiányzás és legalább 50%-os teljesítmény (lásd alább).
Félévközi számonkérés:
A félév során Coospaces kisdolgozatok az előző órák anyagából (elméleti, gyakorlati). Ezekhez csak a képletgyűjtemény és kézi számológép használható.
Két zárthelyi dolgozat (számolások kézzel és statisztikai program segítségével, eredmények értelmezése). Segédeszköz: kézi számológép, képletgyűjtemény, egy, a hallgató által készített A4-es formátumú lapra felírt információ használható segédeszközként.
Félév végi értékelés:
A kurzus értékelés 5 fokozatú jegy, mely a félév során szerzett pontszámokból tevődik össze. A sikeres félévhez az összesített pontszám együttesen legalább 50% kell, hogy legyen.
Pótlási, javítási lehetőségek:
Zárthelyi dolgozatok javítási vagy pótlása az utolsó szorgalmi héten lehetséges vagy mindkét dolgozat újra írásával, vagy – ha a jobbik dolgozat legalább 75%-os, akkor a másik dolgozat újra írásával. Minden esetben a megismételt dolgozat pontszáma fog beszámítani a jegybe. A jegy az elért pontszám százaléka szerint:
0 -50% | elégtelen (1) |
51-62.5% | elégséges (2) |
63-75% | közepes (3) |
76-87.5% | jó (4) |
88-100% | jeles (5) |
Kötelező irodalom:
- Coospacere feltöltött segédanyagok (előadás prezentációk, kiegészítő jegyzetek, R scriptek)
Ajánlott irodalom:
- Reiczigel Jenő - Harnos Andrea - Solymosi Norbert: Biostatisztika nem statisztikusoknak (2014). Pars Kft. ISBN: 978-963-06-3736-7
- Michael J. Campell - David Machin - Stephen J. Walters: Medical Statistics: A Textbook for the Health Sciences (2012) ISBN: 978-1-118-30061-9
- E-learning tananyagok
- Angol nyelvű tananyagok: