Biostatisztika alkalmazása

kötelezően választható tantárgy orvostanhallgatók számára
választható tárgy biológus hallgatók számára.
IV. és V. évfolyam, 1. félév

Kurzuskód: AOKK431bioalkea-1

Előadó: Dr. Boda Krisztina tudományos főmunkatárs (koordinátor), Dr. Nyári Tibor tudományos munkatárs

Időterv: az oktatás IV. és V. évben történik. Külön-külön is felvehető, félévenként, a második félév felvételének feltétele az első félév elvégzése. Óraszám: heti 2 óra


A tantárgy célja és specifikus célkitűzései
A tantárgy célja a biostatisztikai módszerek alkalmazásának ismertetése  kutatási, kísérletes adatok illetve felmérések adatainak kiértékelésére, számítógépes statisztikai programrendszerek használata. biostatisztika leggyakrabban alkalmazott módszereinek ismertetése, alkalmazása és az eredmények interpretálása. A kurzus segítséget nyújthat tudományos diákköri munka, szakdolgozat illetve bármely kutató munka során keletkezett adatok szakszerű feldolgozásában, prezentálásában. A cél elsősorban a megfelelő módszer megtalálása, az adatok előkészítése, számítógépes futtatás és az eredmények értelmezése. Nem cél a matematikai statisztika elméletének részletezése, hanem a módszer elvi alapjainak, alkalmazhatóságának az ismertetése.
Évközi ellenőrzés módjai:
A félév során két alkalommal (6.-7. héten és az utolsó előtti héten) 1-1 órás dolgozatot kell írni. Megengedett segédeszköz: általunk összeállított képletgyűjtemény és egy A4-es lapra a hallgató által összeállított információ. Javítási lehetőség: az utolsó héten az egész évi anyagból kell dolgozatot írni. Az első dolgozat maximum 40 pontos, a második dolgozat maximum 60 pontos, a két dolgozat összpontszáma maximum 100 pont lehet.

Számonkérés
A hallgatók az anyagból egy feladatsort kapnak a készüléshez, az elméleti részhez pedig konkrét kérdéseket. A dolgozatok alkalmával egy feladatlapot kell írásban kitölteni, amely elméleti és gyakorlati részből áll. A gyakorlati feladatok egy részét kézi kalkulátorral, másik részét számítógépes szoftverrel kell megoldani. Megengedett segédeszköz egy képletgyűjtemény, a hallgató által egy A4-es lapra felírt információ és a számítógépes rendszer futtatási utasítása. A félév végén a tantárgyat 5 fokozatú jeggyelértékeljük az alábbi táblázat szerint:

Teljesítmény

Minősítés

0 - 50 %

elégtelen (1)

51-62.5 %

elégséges (2)

63-75 %

közepes (3)

76 -91 %

jó (4)

92-100 %

jeles (5)

Az oktatás módszere

A számítógépes kabinetekben zajló órákon valamely statisztikai szoftver (SPSS vagy R) használatát tanulják meg a hallgatók. Az óra elején rövid elméleti áttekintést kapnak a hallgatók a módszerről és alkalmazásának feltételeiről, majd konkrét feladat megoldása következik a megfelelő program lefuttatásával és a program által kiírt eredményt értelmezésével. Emellett azonban kézi számolást is kell végezniük a hallgatóknak egyszerűbb esetekben, esetleg házi feladat formájában. A kézi számolás eredményét össze kell vetni a statisztikai program eredményével.

Részletes tematika

  1. Rövid áttekintés a biostatisztika módszereiről, melyeket az „Orvosi Fizika és Statisztika” tantárgy keretén belül tanultak az első évfolyamon. A biostatisztika szükségessége, bevezető példák.  Adatdefiníció és adattípusok, az adatok grafikus ábrázolási lehetőségei típustól függően. A folytonos adatok leírása, jellemzése. A centrális tendencia mérőszámai: átlag, medián, módusz, egyéb átlagok. Az eloszlás jellemzése: hisztogram (gyakorisági ill. relatív gyakorisági, kumulatív). A szóródás jellemzése: standard deviáció, terjedelem, kvartilisek, percentilisek. Adott mintából átlag-szórás számítás
  2. Ismétlés 2: A normális eloszlás tulajdonságai, a centrális határeloszlás tétel. A standard error fogalma. Statisztikai becslések, konfidencia intervallumok.
  3.  Ismétlés 3: t-próbák, a feltételek ellenőrzése.
  4. Statisztikai hibák, az első fajta hibanövekedés többszörös összehasonlítások esetén. Egyszempontos varianciaanalízis. A variancia analízis  végrehajtásának feltételei, a módszer gondolatmenete. Többszörös összehasonlítások: LSD, Bonferroni, Tukey, Scheffé.
  5. Varianciaanalízis modellek, összefoglalás.
  6. Dolgozatírás
  7. Ismétlés: Két változó kapcsolatának vizsgálata. A Pearson féle korrelációs együttható és értelmezése, tulajdonságai. A korrelációs együtthatóra vonatkozó hipotézisvizsgálat, a korreláció szignifikanciájának értelmezése. A regressziós egyenes egyenletének meghatározása. A korrelációs és a regressziós együttható kapcsolata. Új: többszörös regresszió.
  8. Ismétlés: Gyakorisági táblázatok és a Khi^2 próba. Két kategorikus változó közötti összefüggés: függetlenségvizsgálat Khi^2 próbával.
  9. Nemparaméteres rangsoroláson alapuló próbák gyakorlása, a feltételek elelnőrzése.
  10. Orvosi lapokban megjelenő cikkek statisztikai módszereinek értelmezése és értékelése
  11. Grafikus módszerek.
  12. Adatgyűjtés, adatbázisok. Az EXCEL használata adatgyűjtésre és ábrakészítésre.  Kapcsolat az egyes rendszerek között: adatfile-ok átvitele egyik rendszerből a másikba, eredményfile-ok átvitele és alakítása szövegszerkesztővel.
  13. Dolgozatírás
  14. Javító dolgozat(ok) – amennyiben szükséges

 

Ajánlott jegyzetek, irodalom: kötelező irodalom nincs, az előadások diái és egy szöveges és kézirat letölthetők az intézet honlapjáról és a Coospace-ről.
Ajánlott irodalom:

  • Reiczigel Jenő, Harnos Andrea, Solymosi Norbert: Biostatisztika nem statisztikusoknak. PARS Kft. Nagykovácsi, 2007. R kódok letölthetők: http://biostatkonyv.hu/
  •  Hajtman Béla: Bevezetés a biostatisztikába nem csak orvosoknak. Edge 2000 Kiadó, 2012.