Orvosi Informatikai Alapismeretek

ÁOK, 2016/2017
I. évfolyam 2. félév

Kreditérték: 3 kreditpont
Előadás: heti 1 óra (Kurzus kódja: AOK-K081)
   Vizsgaforma: gyakorlati jegy (5 fokozatú)
Gyakorlat: heti 2 óra (Kurzus kódja: AOK-K082)
   Vizsgaforma: aláírás
Tárgyfelvétel előfeltétele: nincs

Tematika (előadások és a hozzá kapcsolódó gyakorlatok, szemináriumok)

Oktatási hét Előadás (1 óra) Gyakorlat/Szeminárium (2 óra)
1. hét Miért tanulunk, tanítunk orvosi informatikát?
(Prof. Bari Ferenc)
Általános információk, tematika, követelmények, Coospace, informatikai környezet
2. hét A hardverek fejlődése, a mechanikus számítógépektől a szuperszámítógépekig és az okos eszközökig
(Dr. Tolnai József)
Egészségügyi adatok vizsgálata (adatbevitel, adatok manipulációja).
3. hét Hálózatok, Internet és adatvédelem (Dr. Tolnai József) Egészségügyi adatok kiértékelése (számítások, függvények, részösszegek, gyakoriságok).
4. hét Hálózatok, Internet és adatvédelem 2. (Dr. Tolnai József) Egészségügyi adatok kiértékelése (kimutatások).
5. hét Szoftverek, Operációs rendszerek, vírusok (Dr. Tolnai József) Egészségügyi adatok prezentációja (diagramok, grafikonok, képek).
6. hét Felhő, felhőalkamazások (Dr. Tolnai József) Egészségügyi adatok kiértékelése és prezentációja (PowerPoint, Prezi)
7. hét Multimédiás prezentációkészítés (Dr. Almási László) 1. ZH
8. hét Adat és információ az egészségügyben, orvosi digitális képek
(Dr. Almási László)
Egészségügyi információ keresése a felszíni weben; egészségügyi adatbázisok adatainak vizsgálata.
9. hét Internet a napi életben (hallgatói felmérés)
(Szanyiné Dr. Forczek Erzsébet)
Nagy terjedelmű dokumentumok formázása, sablonok, stílusok.
10. hét Internet és világháló (Szanyiné Dr. Forczek Erzsébet) Komplett dokumentumkészítés a kiértékelés, az információ-gyűjtés és manipuláció eredményeiből. 
11. hét Telemedicina (Szanyiné Dr. Forczek Erzsébet) Telemedicina a gyakorlatban
12. hét Telemedicina eszközök (Duda Ernő) 2. ZH
13. hét Szabad szoftverek (Griechisch Erika) Áttekintés, javító ZH-k

Tantárgyi követelmény:
Az „Informatikai alapismeretek” kurzus elsajátításának a célja, hogy szélesítse a hallgatóság látókörét, bemutassa az egészségügyi informatika eddigi eredményeit és fejlődési tendenciáit. A gyakorlatban hasznosítható számítástechnikai alapműveltséget nyújtson a hallgatóknak tanulmányaik elvégzéséhez, felkészítse őket a hatékony tanuláshoz szükséges korszerű információtechnológia felhasználására, azon informatikai alapismereteknek és gyakorlati technikáknak az elsajátítására, amelyek egyrészt a dokumentációs, prezentációs és adatmanipulációs tevékenységet segítik, másrészt a számítógépes kommunikáció különböző területein szükségesek.

 Az előadások átfogják az informatika alapfogalmait, a számítógép architektúrájának alapvető összetevőit, az operációs rendszer fogalmát, tipikus felépítését és funkcióit, a számítógép-hálózatok elveit és használati ismereteit, az adatok archiválása és adatbiztonság kérdéskörét. Ismertetésre kerül az elektronikus dokumentumok felépítése, a szöveges, táblázatos, grafikus és egyéb dokumentum-komponensek sajátosságai és összekapcsolódásuk. Az előadások foglalkoznak az internet nyújtotta lehetőségekkel, adatbázisok tulajdonságaival, a jelentős orvosi-biológiai és szakirodalomi adatbázisokkal, a telemedicina adta lehetőségekkel, az orvosi digitális képek, képfeldolgozás alapjaival, az integrált kórházi információs rendszerek és képhálózatok működési elveivel.

A gyakorlati foglalkozások célja a számítógépes kommunikáció eszközeinek, az orvos-biológiai adatok kiértékelésének és az elektronikus dokumentum-készítés módszereinek az elsajátítása, egyéni feladatok megoldása során. A gyakorlatok háttérismereteket nyújtanak a mérési adatok keletkezésétől és értelmezésétől, a tároláson, kiértékelésen, prezentáláson keresztül az eredmények közzétételéig tartó folyamatról. A gyakorlatok max. 18 fős számítógépes termekben kerülnek megtartásra.

Számonkérés módja:
a./ Évközi demonstrációk: A félév során két zárthelyi dolgozatot kell a hallgatóknak megírni, amelyek elméleteti kerdéseket és gyakorlati feladatokat foglalnak magukban.
b./ A félév aláírásának feltétele: Gyakorlatokon való részvétel és a két zárthelyi dolgozat legalább elégséges szintű megírása.