Beszámoló az International Society for Clinical Biostatistics (ISCB) 30. konferenciájáról
30th Annual Conference of the International Society for Clinical Biostatistics,
23–27 August 2009 – University of Economics – Prague, Czech Republic
A Nemzetközi Klinikai Biostatisztikai Társaság (International Society for Clinical Biostatistics - ISCB) http://www.iscb.info/ azzal a céllal jött létre 1978-ban, hogy a klinikai kutatások tervezésében és elemzésében alkalmazott módszerek kutatását ösztönözze, és növelje a statisztika elméletének alkalmazását a klinikai orvostudományban.
Az ISCB hivatalos nyelve az angol. A Társaság céljait a következőkben határozták meg:
• klinikai kutatásokban használt biostatisztikai eljárások, módszerek fejlesztése
• a biostatisztika fontosságának hangsúlyozása a klinikumban
• a gyakorlatban alkalmazott statisztikai módszerek összehangolása
• más szervezetekkel való együttműködés a biostatisztika fejlesztése érdekében
• a biostatisztika széles körben való megismertetése
• közös fórum biztosítása a klinikusok és statisztikusok számára
• évenkénti tudományos ülés szervezése
Az évente rendezett kongresszusok közül kettő Magyarországon volt: Budapesten 1996-ban és Szegeden 2005-ben. Ez azáltal vált lehetővé, hogy Magyarországon 1990 nyarán alakult meg a Klinikai Biostatisztikai Társaság (KBT), mint az ISCB egyik nemzeti csoportja. A Klinikai Biostatisztikai Társaság önálló tudományos társaság, amely azonban elfogadja az ISCB céljait, és annak magyar tagozataként működik http://www.biostat.hu.
Az ISCB ezévi kongresszusát Prágában tartották. A szokásoknak megfelelően a kongresszust megelőző napon tanfolyamokat tartottak. A 3 napon át tartó előadásokat a negyedik napon egy miniszimpózium követte az oltóanyag kutatásban alkalmazott statisztikai módszerekről.
A 30. évforduló alkalmából speciális eseménynek számított két neves alapító tag, John Whitehead és Stephen Senn fotókkal és személyes emlékekkel tűzdelt összefoglaló előadása az ISCB történetéről, valamint egy fotókiállítás.
A meghívott előadások között kiemelkedő fontosságú James Carpenter előadása a hiányzó értékekkel való statisztikai problémákról (Statistical Methods For Clinical Studies With Missing Data: What's Hot, What's Cool And What's Useful?). Sok érdekes előadás hangzott el a diagnosztikai módszerekkel kapcsolatban, két példa:
• E. Svensson. Different ranking approaches defining association and agreement measures of paired ordinal data. Augmented rank-orderen alapuló, Spearmanhoz hasonló, de egyetértésre is alkalmas mérőszámot talált ki http://www.oru.se/esi/svensson
• James Doecke. A weighted curve model identifies sample specific prognostic indicators for outcomes in patients with acute severe ulcerative colitis. Új indexet dolgozott ki, a ROC görbe alapján választotta meg a súlyokat. Klinikai tünetek kombinációját alkalmazták egy bizonyos kezelésre való válasz előrejelzésére.
A kliniai vizsgálatok szekciában szereplet John Whitehead: A combined score test for binary and ordinal endpoints from clinical trials. Többszörös végpontok kombinációja esetén (akár ugyanazon változó ismétlése, akár különböző skálán mért különböző változók) általában GEE-t alkalmaznak. Ő most kitalált egy jól működő score tesztet, aminek alapján elemszámot is könnyebb becsülni. Az előadások legnagyobb része letölthető a konferencia honlapjáról http://www.iscb2009.info/Text/home.
Én az idén nem adtam elő, és mint az Executive Commitee tagja vettem részt a konferencián és a bizottsági ülésen.
Szeged, 2009.09.25.
Boda Krisztina