Prof. David W. Busija Doctor Honoris Causa kitüntetése

Doctor Honoris Causa címmel tüntette ki az SZTE vezetése David W. Busija amerikai professzort, intézetünk vendégprofesszorát. Az elismerést tanúsító oklevelet Dr. Szabó Gábor rektor adta át az Egyetem Napja alkalmából rendezett ünnepi szenátusi ülésen 2009. november 11-én. A Wake Forest Egyetem Élettani és Farmakológiai Intézetének (Winston-Salem, Észak-Karolina) professzora 15 éve folytat eredményes tudományos együttműködést magyar kutatókkal.
Az agyi vérkeringés szabályozásának egyik legelismertebb nemzetközi szaktekintélye három évtizedes tudományos munkája során több mint 240 dolgozatot jelentetett meg a legjelentősebb tudományos folyóiratokban, és közel 50 könyvfejezet szerzője. A legfontosabb megfigyeléseket az újszülött agyi vérellátásának szabályozása terén tette. Meghatározó szerepet töltött be a serkentő aminosavak és az agy lokális véráramlása közötti kapcsolat felderítésben is. Az utóbbi években érdeklődése az agyi véredényeket alkotó sejtek mitochondriális szabályozó mechanizmusainak tisztázására, a II. típusú diabetesszel összefüggő agyi vaszkuláris funkcióváltozásokra, valamint az agy farmakológiai prekondicionálására irányult. Az elmúlt tizenöt évben az SZTE ÁOK Élettani és Kórélettani Intézetéből nyolc fő összesen tizenöt kutatóévet töltött laboratóriumában. Szegedi kutatókkal közölt dolgozatainak száma meghaladja a hetvenet. A közös kutatási programok és folyamatos kutatócsere formájában realizálódó tudományos kapcsolat jelenleg is aktív. Laboratóriumában a szegediek mellett budapesti és pécsi kutatók is eredményesen dolgoztak.