Orvosi Fizika és Statisztika II.
2011/12 II. félév

kötelező kurzus


Ajánlott irodalom (frissítve 2012.05.17)
Vizsgatételek a szóbeli vizsgához (1.félév)
Vizsgatételek a szóbeli vizsgához (2.félév)

A KURZUS ADATAI
Kurzus címe: Orvosi fizika és statisztika II.
Kreditérték: 4 kreditpont
Előadás: heti 2 óra - kurzus kódja: AOK-K053, vizsgaforma: kollokvium
Hétfőn 9–11 a Tanulmányi és Információs Központ Kongresszusi termében
Gyakorlat/Szeminárium: heti 2 óra - kurzus kódja: AOK-K054 , vizsgaforma: aláírás
Kötelező irodalom:
Damjanovich – Fidy – Szöllősi (szerk.): Orvosi Biofizika (Medicina Kiadó, 2006)
Az intézet követelményrendszerét, a tematikákat, tételsorokat és számos, az oktatással kapcsolatos információt a hallgatók az intézet internetes honlapján érhetnek el:
http://www3.szote.u-szeged.hu/dmi/

A KURZUS CÉLJA
Az Orvosi fizika tantárgy célja – tekintetbe véve a fizikai elvek, módszerek egyre növekvő mértékű elterjedését az orvostudománynak szinte minden területén – az orvosi tanulmányokhoz szükséges elméleti és gyakorlati fizikai ismeretek átadása.
A kurzus a középiskolai fizika ismeretekre épít, az orvosi tanulmányok számára hangsúlyos fejezetek átismétlése, kibővítése után az orvosi fizikai tudásanyag átadását célozza meg. Előkészítjük az életfolyamatok (mozgás, izomműködés, keringés, légzés, érzékelés, sejtszintű transzport folyamatok stb.) megértéséhez szükséges legfontosabb fizikai alapokat, és az ezzel összefüggő további tanulmányok folytatását.
A heti 2 óra előadáshoz kéthetente 2 óra kiscsoportos szeminárium és 2 óra mérési gyakorlat párosul. A szemináriumok feladata az előadásokon elhangzottak megbeszélése és a kérdések tisztázása.
A laboratóriumi mérések előkészítik az élettani jelenségek tanulmányozását, és modelleken keresztül az orvosi gyakorlatban felhasznált fizikai jelenségek és módszerek közvetlen megismerését szolgálják. A kiscsoportos mérési feladatok bevezetik a hallgatókat a kísérleti munkába, az adatfeldolgozás alapelveinek gyakorlati alkalmazásába.
Mindkét félév kollokviummal zárul. A számonkérés alapja az előadásokon elhangzottak és a gyakorlati segédanyagok.
A gyakorlati munka és későbbi tanulmányaik megkönnyítése érdekében a kötelezően választható heti 1+2 óra Orvosi informatikai alapismeretek kurzus felvételét javasoljuk.

TANULMÁNYI KÖTELEZETTSÉGEK
A tantermi előadások látogatása ajánlott, az előadások diáinak letöltése az előadás meghallgatását nem helyettesíti! A kurzus a félév végén kollokviummal zárul.
A gyakorlatok látogatása és az azokon való aktív részvétel kötelező. A hallgatók kötelesek a laboratóriumban elhelyezett eszközöket, berendezéseket szakszerűen és elővigyázatosan használni. A gyakorlati aláírást – mely a vizsgára bocsáthatóság kötelező feltétele – csak azok a hallgatók szerezhetik meg, akik a félév során mind az 5 gyakorlatot teljesítették.
Igazoltan mulasztott gyakorlat pótlására vagy az adott oktatási héten másik tanulócsoportnál (ha a terem kapacitása és a meghirdetett oktatási nyelv lehetővé teszi), vagy a kijelölt időpontokban van lehetőség. Az 1–2. gyakorlatokat a márc. 19-ével kezdődő héten, a 3–4. gyakorlatokat az ápr. 23-ával kezdődő héten, az 5. gyakorlatot a máj. 14-ével kezdődő héten lehet pótolni. A félév végén pótolatlan gyakorlattal rendelkező hallgató számára a kurzus teljesítése nem elfogadható, a következő tanévben újra teljesítendő.
A szemináriumokon való aktív részvétel kötelező. Az a hallgató, akinek igazolatlan hiányzása van, vizsgára nem bocsátható. Az igazolt hiányzással mulasztott szemináriumok pótlása a szemináriumvezető útmutatásai alapján történik. A kiemelkedő teljesítményt a szeminárium vezetője maximum 4 bónuszponttal jutalmazhatja, mely a demókon és a vizsgán elért pontokhoz hozzáadódik.

ÉVKÖZI SZÁMONKÉRÉS
A félév során két (számítógépes teszt formájú) demó megírására van lehetőség. A két demón elért eredmény alapján a félév végi vizsgára bónuszpont vihető: A két demón elérhető maximum 32 pontból elért
       8 – 11 pont esetén a vizsgára 1 pont
     12 – 15 pont esetén a vizsgára 2 pont
     16 – 19 pont esetén a vizsgára 3 pont
     20 – 23 pont esetén a vizsgára 4 pont
     24 – 27 pont esetén a vizsgára 5 pont
     28 – 32 pont esetén a vizsgára 6 pont
vihető, mely a vizsgán elért eredményhez hozáadódik.
Az első demó a 8. effektív oktatási héten (márc. 26–30.) az 1–5. előadások és az 1–2. gyakorlatok anyagából, a második demó a 13. effektív oktatási héten (máj. 7–11.) a 6–10. előadások és a 3–4. gyakorlatok anyagából történik az adott heti szeminárium vagy laboratóriumi gyakorlat keretében.

VIZSGAKÖTELEZETTSÉGEK
A hallgatók a szemeszter végén számítógépes tesztvizsgát, kollokviumot tesznek. A vizsgára az ETR rendszerben kell jelentkezni. A megadott vizsganapokra való jelentkezések az ETR rendszerben automatikusan a vizsgát megelőzően 24 órával záródnak le. Ismételt vizsga letétele a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat általános rendelkezései alapján történik. Utóvizsgahéten csak ismételt vizsgára van lehetőség.
A kollokviumon maximum 40 pont szerezhető. A végleges jegy megállapítása a vizsgán szerzett pontok és a bónuszpontok összege alapján, az alábbi táblázat szerint történik:
        0 – 22 pont: elégtelen
      23 – 27 pont: elégséges
      28 – 31 pont: közepes
      32 – 35 pont: jó
      36 –     pont: jeles

RÉSZLETES TEMATIKA

  Téma Dátum Gyakorlat
1. Bevezetés. Diagnosztikai és terápiás eljárások. Febr. 6. Kurzusfeltételek ismertetése
2. Sugárzások: jellemző paraméterek, mérési lehetőségek, abszorpció, szóródás, visszaverődés, kölcsönhatás az anyaggal. Febr. 13. EKG-regisztrátum, annak kiértékelése: periódusidő/frekvencia, frekvenciaspektrum, sávszűrés.
3. Spektroszkópia (optikai, kitekintéssel az általános értelemben vett spektroszkópiára). Atomhéjfizika. Atomspektrumok. Lumineszcencia. Febr. 20.
4. Röntgensugárzás: a diagnosztikában használt röntgensugárzás, az abszorpciót befolyásoló tényezők, diagnosztikai szempontok és területek. Röntgensugárzás keltése, kölcsönhatása az emberi szervezettel. Febr. 27. Fényabszorpció, a spektrofotometria fizikai alapjai
5. Atommagfizika. Radioaktivitás. Magsugárzások, dozimetria. Márc. 5.
6. Izotópos nyomjelzés alapjai, orvosi alkalmazások szempontjai, sugárzási formák és orvosi alkalmazási területek.  Részecskegyorsítók. Márc. 12. A szem optikája: lencsék fókusztávolságának meghatározása, látásélesség vizsgálata
7. Az érzékszervek biofizikája: látás, hallás. Márc. 19.
8. Inger és érzet közötti összefüggések. Márc. 26.
9. A lézer működési elve. Lézerek orvosi alkalmazási területei, fény–anyag kölcsönhatás (lézerek szempontjából). Ápr. 2. Légzési áramlás- és térfogatmérés (spirometria)
10. Fizikai módszerek az élettudományi kutatásban: mikroszkópia (optikai, pásztázó mikroszkópok, elektronmikroszkóp), tömegspektrométer Ápr. 16.
11. Molekuláris- és sejtdiagnosztika: lumineszcens jelölési módszerek, szedimentáció, elektroforézis, áramlási citometria Ápr. 23. CT-képrekonstrukció
12. Orvosi képalkotó módszerek: UH, CT, MRI/NMR, PET, infradiagnosztika. Máj.7.
13. Terápiás módszerek fizikai alapjai: lézeres-, fény-, sugár-, hőterápia, elektromos áram alkalmazása Máj. 14. Gyakorlatok pótlása

A FÉLÉV RENDJE

 

Prof. Bari Ferenc
intézetvezető