Biostatisztika haladóknak
(AOK4511/1, GYTK 10111, BTCS091E-38)

ÁOK, IV. és V. évfolyam 2. félév

A tárgyat meghirdető kar neve: Általános Orvostudományi Kar
A tárgyat meghirdető klinika/intézet neve: Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet
Kreditérték: 2 kreditpont
Előadás: heti 2 óra
Vizsgaforma: beszámoló ötfokozatú

Kötelező irodalom: Boda Krisztina, Eller József, Nyári Tibor: Biostatisztika oktatási segédlet. Szeged, 1998-99.
Ajánlott irodalom:
1. Hajtman Béla: A biometria alapjai. Egyetemi jegyzet, SOTE, Budapest, 1983.
2. Vargha András: Matematikai statisztika pszichológiai, nyelvészeti és biológiai alkalmazásokkal. Pólya Kiadó, 2000.
3. Dinya Elek: Biometria az orvosi gyakorlatban. Medicina Könyvkiadó Rt. Budapest, 2001.
4. Reiczigel Jenő, Harnos Andrea, Solymosi Norbert: Biostatisztika nem statisztikusoknak. PARS Kft. Nagykovácsi, 2007.
Tárgyfelvétel előfeltétele: A biostatisztika alapjai (AOK K431) kötelezően választható tárgy sikeres elvégzése

Tematika (előadások és a hozzá kapcsolódó gyakorlatok, szemináriumok)

Hét Előadás Gyakorlat/Szeminárium
1. A tematika megbeszélése, ismétlés Statisztikai hibák, az első fajta hiba növekedése
2. Nemparaméteres módszerek” A nemparaméteres módszerek alkalmazásának előnye és hátránya a paraméteres módszerekhez képest. A legfontosabb nemparaméteres módszerek. File: nempr.doc, gyaknemp1.doc
3. Orvosi cikk megbeszélése http://www.lam.hu/folyoiratok/bmj/0102/20.htm
4. Többváltozós lineáris regresszió Célja, a regressziós egyenlet meghatározásának elve, többszörös korrelációs együttható, determinációs együttható, a korr. e.h. és a regr. együtthatók szignifikanciája. Reziduál. Stepwise regresszió. File: tobreg.doc, tobreggy.doc
5. Többszempontos varianciaanalízis I: két független szempont Ismétlés: miért nem t-próba, egyszempontos ANOVA, páronkénti hasonlítások. Kétszempontos ANOVA, lineáris modell, interakció. File: ANOVA1.doc, GYAKAN2M.DOC.
6. Többszempontos varianciaanalízis II: ismételt méréses ANOVA Kétszempontos varianciaanalízis ismételt mérések esetén.  File: ANOVAREP.DOC
7. Kovariancia analízis. Regressziós egyenesek összehasonlítása.
8. Többszempontos varianciaanalízis III: vegyes feladatok A eddigiek gyakorlása, szoftverek összehasonlítása (EXCEL, SPSS, Statistica for Windows, SAS, Internet).
9. Dolgozat
10. Epidemiológiai alapfogalmak, 2x2-es és 2x2x2-es táblázatok, esélyhányados LOGREG.DOC, LOGREG.PPT
11. Logisztikus regresszió LOGREGGY.DOC, LOGISTIC.PDF
12. Túléléssel kapcsolatos vizsgálatok Gyakorlati feladatok túléléses vizsgálatokra
13. Epidemiológiai blokk öszzefoglalása Eddigiek gyakorlása
14. Dolgozat
15. Esettanulmányok a biostatisztika témaköréből Javítás (ha kell)
(15 hétre bontva)

Tantárgyi követelmény: az órák folyamatos látogatása kötelező, egy félév során maximum 3 alkalommal lehet hiányozni. Mindkét dolgozatot meg kell írni.
A számonkérés módja: A félév során két dolgozatot kell írni. Mindkét dolgozat egy elméleti és egy gyakorlati részből áll. Az elméleti részhez egy megadott képletgyűjteményt kivéve semmilyen segédeszközt nem lehet használni, a gyakorlati részhez viszont felhasználható bármilyen segédeszköz (mivel olyan adatbázissal illetve problémával találkozik a hallgató, amit akkor lát először). Az értékelés módja 5 fokozatú jegy a két dolgozat összpontszáma alapján.

Teljesítmény, % Minősítés
0 -50% elégtelen(1)
51-62.5% elégséges(2)
63-75% közepes(3)
76-90% jó(4)
91-100% jeles(5)

a./ Évközi demonstrációk: 2 dolgozat
b./ Szemeszter végi vizsga: elmaradt dolgozatok, illetve a meglevő eredmény javítása esetén a vizsgajegy javítható.
A vizsgára való jelentkezés, vizsgahalasztás: az ETR rendszeren keresztül történik