• Nyomtatás

Informatikai alapismeretek

(AOK-K081, AOK-K082, FOG-KK41, FOG-KK42)

ÁOK, 2010/2011
I. évfolyam 2. félév

Kreditérték: 3 kreditpont
Előadás: heti 1 óra (Kurzus kódja: AOK-K081)
   Vizsgaforma: gyakorlati jegy (5 fokozatú)
Gyakorlat: heti 2 óra (Kurzus kódja: AOK-K082)
   Vizsgaforma: aláírás
Tárgyfelvétel előfeltétele: nincs

Tematika (előadások és a hozzá kapcsolódó gyakorlatok, szemináriumok)

Oktatási hét Előadás (1 óra) Gyakorlat/Szeminárium (2 óra)
1. hét Miért tanulunk, tanítunk orvosi informatikát? Számítógépes hardver és szoftver környezet. Az ETR CooSpace használata. Informatika szerepe az egészségügyben, prezentációkészítés.
2. hét Az egészségügy információs rendszere.
3. hét A hardverek fejlődése. A mechanikus számítógépektől a szuperszámítógépekig. (Tolnai) Egészségügyi adatok vizsgálata (táblázatkezelés, adatbevitel, érvényesítés, rendezés, szűrés).
4. hét Szoftverek. Operációs rendszerek, vírusok. (Tolnai) Egészségügyi adatok kiértékelése (számítások).
5. hét Hálózatok, Internet és adatvédelem. (Tolnai) Egészségügyi adatok kiértékelése (függvények, részösszeg).
6. hét Felhasználói szoftverek fejlődése és integrálódása. Adatok megjelenítése, dokumentumok kezelése, táblázatok, adatelemzések és kimutatások. Egészségügyi adatok prezentációja (diagramok, grafikonok, képek).
7-8. hét Internet: böngészők, keresők, metaadatok, webes dokumentumok, web 2.0 1. ZH
Egészségügyi adatkiértékelés és prezentáció
9. hét A telemedicina lehetőségei. Virtuális valóság. Irodalomkeresés; közismert adatbázisok és lekérdezések.
10. hét A tudományos munka integrált informatikai támogatása Dokumentumkezelés.
11. hét Adat és információ az egészségügyben. Adatbázis-kezelés. Nagy terjedelmű dokumentumok formázása, sablonok, stílusok.
12. hét Integrált kórházi információs rendszerek (Szabványok, HL7). Orvosi digitális képhálózatok (PACS, DICOM). Komplett dokumentumkészítés a kiértékelés, az információgyűjtés és manipuláció eredményeiből.
13. hét Orvosi digitális képek, képfeldolgozás. 2. ZH
Dokumentumkezelés.
14. hét Az egészségügy várható irányai
Speciális rendszerek
MedSol bemutató, javító ZH

Tantárgyi követelmény:
Az „Informatikai alapismeretek” kurzus elsajátításának a célja, hogy szélesítse a hallgatóság látókörét, bemutassa az egészségügyi informatika eddigi eredményeit és fejlődési tendenciáit. A gyakorlatban hasznosítható számítástechnikai alapműveltséget nyújtson a hallgatóknak tanulmányaik elvégzéséhez, felkészítse őket a hatékony tanuláshoz szükséges korszerű információtechnológia felhasználására, azon informatikai alapismereteknek és gyakorlati technikáknak az elsajátítására, amelyek egyrészt a dokumentációs, prezentációs és adatmani-pulációs tevékenységet segítik, másrészt a számítógépes kommunikáció különböző területein szükségesek.

 Az előadások átfogják az informatika alapfogalmait, a számítógép architektúrájának alapvető összetevőit, az operációs rendszer fogalmát, tipikus felépítését és funkcióit, a számítógép-hálózatok elveit és használati ismereteit, az adatok archiválása és adatbiztonság kérdéskörét. Ismertetésre kerül az elektronikus dokumentumok felépítése, a szöveges, táblázatos, grafikus és egyéb dokumentumkomponensek sajátosságai és összekapcsolódásuk. Az előadások fog-lalkoznak az Internet nyújtotta lehetőségekkel, adatbázisok tulajdonságaival, a jelentős orvosi-biológiai és szakirodalomi adatbázisokkal, a telemedicina adta lehetőségekkel, az orvosi digitális képek, képfeldolgozás alapjaival, az integrált kórházi információs rendszerek és kép-hálózatok működési elveivel.

A gyakorlati foglalkozások célja a számítógépes kommunikáció eszközeinek, az orvos-biológiai adatok kiértékelésének és az elektronikus dokumentum-készítés módszereinek az elsajátítása, egyéni feladatok megoldása során. A gyakorlatok háttérismereteket nyújtanak a mérési adatok keletkezésétől és értelmezésétől, a tároláson, kiértékelésen, prezentáláson ke-resztül az eredmények közzétételéig tartó folyamatról. A gyakorlatok max. 16 fős számítógé-pes termekben kerülnek megtartásra.

Számonkérés módja:
a./ Évközi demonstrációk: A félév folyamán két gyakorlati zárthelyi dolgozatot kell a hallga-tóknak megírni.
b./ A félév aláírásának feltétele: Gyakorlatokon való részvétel és a két zárthelyi dolgozat leg-alább elégséges szintű megírása.

A vizsgára való jelentkezés, vizsgahalasztás:az ETR rendszeren keresztül történik.