• Nyomtatás

Orvosi Fizika és Statisztika II.
(AOK-K053, AOK-K054)

ÁOK, I. évfolyam 2. félév

Szóbeli vizsgák - hirdetmény
Orvosi Fizika és Statisztika I. vizsgák rendje (pdf)
Orvosi Fizika és Statisztika II. vizsgák rendje (pdf)

TANULMÁNYI KÖTELEZETTSÉGEK
A tantermi előadások látogatása ajánlott. A kurzus a félév végén kollokviummal zárul.
A gyakorlatok és szemináriumok látogatása és az azokon való aktív részvétel kötelező. A hallgatók kötelesek a laboratóriumban elhelyezett eszközöket, berendezéseket szakszerűen és elővigyázatosan használni. A gyakorlati aláírást – mely a vizsgára bocsáthatóság kötelező feltétele – csak azok a hallgatók szerezhetik meg, akik a félév során mind a 6 gyakorlatot teljesítették. Évközbeni 1 vagy 2 hiányzás az adott oktatási héten másik tanulócsoportnál, vagy a kijelölt időpontban pótolható. 3 vagy annál több hiányzás esetén a kurzus teljesítése nem elfogadható, a következő tanévben újra teljesítendő.

ÉVKÖZI SZÁMONKÉRÉS
A félév során két (számítógépes teszt formájú) demo megírására van lehetőség. A két demon elért eredmény alapján a félév végi vizsgára bonusz pont vihető: A két demon elérhető maximum 32 pontból elért
     8 - 11 pont esetén a vizsgára 1 pont
   12 - 15 pont esetén a vizsgára 2 pont
   16 - 18 pont esetén a vizsgára 3 pont
   19 - 21 pont esetén a vizsgára 4 pont
   22 - 24 pont esetén a vizsgára 5 pont
   25 - 27 pont esetén a vizsgára 6 pont
   28 - 30 pont esetén a vizsgára 7 pont
   31 - 32 pont esetén a vizsgára 8 pont
vihető, mely a vizsgán elért eredményhez hozáadódik.
Az első demo a 6. oktatási héten az 1-4 előadások és az 1-2 gyakorlatok anyagából, a második demo a 14. héten a 5-10 előadások és a 3-4 gyakorlatok anyagából történik.

VIZSGAKÖTELEZETTSÉGEK
A hallgatók a szemeszter végén számítógépes teszt vizsgát, kollokviumot tesznek. A vizsgára jelentkezni az ETR rendszerben lehetséges. A megadott vizsganapokra való jelentkezések az ETR rendszerben automatikusan a vizsgát megelőzően 24 órával záródnak le. Ismételt vizsga letétele a tanulmányi és vizsgaszabályzat általános rendelkezései alapján történik. Utóvizsga héten csak ismételt vizsgára van lehetőség.
A kollokviumon 40 pont szerezhető, melyhez a demon szerzett bonuszpontok pontok (maximum 8) hozzáadódnak. A vizsgajegy az alábbi ponthatárok alapján történik megállapításra:
     0 - 22 pont: elégtelen
   23 - 27 pont: elégséges
   28 - 31 pont: közepes
   32 - 35 pont: jó
   36 - 40 pont: jeles

ELŐADÁSOK TEMATIKÁJA, IDŐPONTJAI

Hét Téma Dátum
1. Bioelektromos alapjelenségek (membrán potenciál, ioncsatornák és -áramok, az ingerlékeny szövetek elekrofiziológiája) Jan. 31.
2. Sugárzások: jellemző paraméterek, mérési lehetőségek, abszorpció, szóródás, visszaverődés, kölcsönhatás az anyaggal. Febr. 7.
3. Spektroszkópia (optikai, kitekintéssel az általános értelemben vett spektroszkópiára). Atomhéjfizika. Atomspektrumok. Lumineszcencia. Febr. 14.
4. Röntgensugárzás: a diagnosztikában használt röntgensugárzás, az abszorpciót befolyásoló tényezők, diagnosztikai szempontok, és területek. Röntgensugárzás keltése, kölcsönhatása az emberi szervezettel. Febr. 21.
5. Atommagfizika. Radioaktivitás. Magsugárzások, dozimetria. Febr. 28.
6. Izotópos nyomjelzés alapjai, orvosi alkalmazások szempontjai, sugárzási formák és orvosi alkalmazási területek.  Részecskegyorsítók. Marc. 7.
7. A lézer működési elve. Lézerek orvosi alkalmazási területei, fény-anyag kölcsönhatás (lézerek szempontjából).
Sugárzásokkal kapcsolatos biztonsági előírások.
Marc. 21.
8. Fizikai módszerek az élettudományi kutatásban: mikroszkópia (optikai, pásztázó mikroszkópok, elektronmikroszkóp), tömegspektrométer Marc. 28.
9. Terápiás módszerek fizikai alapjai: lézeres-, fény-, sugár-, hő-terápia, elektromos áram alkalmazása Ápr. 11.
10. Orvosi képalkotó módszerek: UH, CT, MRI/NMR, PET, infradiagnosztika. Ápr. 18.
11. Molekuláris és sejtdiagnosztika: lumineszcens jelölési módszerek, szedimentáció, elektroforézis, áramlási citometria Máj. 2.
12. Az érzékszervek biofizikája: látás, hallás. Inger és érzet közötti összefüggések. Máj. 9.

A LABORATÓRIUMI GYAKORLATOK TEMATIKÁJA

Hét Téma
1 -2 EKG regisztrátum, annak kiértékelése: periódusidő/frekvencia, frekvencia-spektrum, sávszűrés. Unipoláris és bipoláris elvezetés elve, gyakorlata.
3-4 Légzési áramlás- és térfogatmérés (spirometria)
5-6 Bőr-ellenállás mérése
7-8 A szem optikája: lencsék fókusztávolságának meghatározása, látásélesség vizsgálata
9-10 Fényabszorpció, a spektrofotometria fizikai alapjai
11-12 CT kép-rekonstrukció

Prof. Bari Ferenc
intézetvezető